A Bethlen Gábor Alap Zrt. pályázatai jó lehetőséget kínálnak arra hogy tantermi kereteken kívül készüljünk az érettségi vizsgára és olyasmikkel is bővítsük a tanulók tudását, amivel a az iskola falain belül nem találkoznak. Csaknem 2,5 millió Ft-ot nyertünk a benyújtott pályázatokon, ami ugyan csak a fele volt a megpályázott összegnek, de az iskolai alapítvány egyéb forrásait igénybe véve és a tanulók hozzájárulásával, gazdag programot sikerült megvalósítani. Igyekeztünk olyan programokat összeállítani, hogy minél szélesebb körben fedje le a tanulók érdeklődési körét.


Kiskunsági Nemzeti Park – pályázat első eleme
2024. szeptember 26-27.

Az első alkalommal a biológia és földrajz fakultációs tanulókkal indultunk a kalandra a homok és- a szik birodalmában a Kiskunsági Nemzeti Park területén. Az időpont jobb nem is lehetett volna, szeptember utolsó napjaiban remek volt az időjárás a kirándulásra. Az országban másodikként, a Hortobágyi Nemzeti Park után 1975-ben hozták létre a Kiskunsági Nemzeti Parkot 500 km2-en, három tájvédelmi körzettel valamint húsz természetvédelmi területtel.
Buckavidék
Közel 5km-es túrát tettek a Fülöpházi buckavidéken. Ez Közép-Európa legérdekesebb homokvidéke. megmásztunk (szigorúan „libasorban”) néhány szabadon mozgó buckatetőt. Kipróbáltuk a báránypirosító használatát, közelebbről megfigyelhettük a selyemkóró (vaddohány) szél segítette magterjesztését. Testközeli kapcsolatot létesítettünk egy ájtatos manóval (imádkozó sáska). Megismertük a gin alapanyagát a borókabogyót.











Kb. 1 órányi buszozás után megérkeztünk Lakitelekre, a Tőserdő Ökoturisztikai Központba. Megismerkedhetünk őshonos és invazív, azaz nem őshonos növényekkel. A Holt-Tisza közelségének köszönhetően, régi, beszakadt, hód járatokat is láthattunk.


Tiszaalpáron a Tiszatáj Vendéglőben vacsoráztunk, majd elfoglalhattuk szállásunkat a Hungarikum Liget, Tiszavirág Vendégházában Lakitelken. Ez a komplexum kiváló lehetőséget biztosított a szabadidő kultúrált eltöltéséhez.
Kolon-tó
Másnap az 5 km-es túránk az El Bronco Ranchtól indult, célja a Kolon-tó flórájának- és faunájának (27-28.sz. fotó), valamint a rehabilitációjának a megismerése. Megtudtuk, hogy a tó több mint 27.000 évvel ezelőtt valószínűleg egy dunai eredetű folyómederben fejlődött ki. Kb. 5000 évvel ezelőtt jelent meg a gyékényes, nádas, sásos parti övezet (29.sz. fotó), majd a galériaerdőkben a bükk. A túllegeltetés miatt óriási homoktömeg lendült mozgásba, ezért megkezdődött a tájidegen feketefenyő és az akác betelepítése (30.sz. fotó és 2.sz. film). A táj rehabilitációjának egyik fő célkitűzése a Kolon-tó nyílt vízfelületének (31.sz. fotó) biztosítása, amelynek eszköze a nádvágó. A csoportunk megismerkedett a gép használatával (32-33.sz. fotó). Másik fő cél, az invazív fajok visszaszorítása, ezért a Kolon-tó és a környezetében megmaradt természetközeli gyepek már nem vonhatók erdősítésbe. Az egykori tó mára már nádas és mocsár lett, de mégis nagy szerepet játszik a madarak életében. Felejthetetlen élményben részesültünk a madárgyűrűzésen (37-38.sz. fotó).







Ismét egy órányi buszút után megérkeztünk Bugacra, ahol három környezetmérnök fogadott bennünket. Áttekintettük a táj földtörténetét, azok változásait, a múltban itt élt emberek hétköznapjait, a homokpuszták biodiverzitását, jellegzetes állat- és növényfajait (48-51.sz. fotó). Utolsó túránk közelebb hozta hozzánk a puszta különleges élővilágát, változatos ökoszisztémáját, rendkívüli értékeit. Betekintést nyerhettünk a külterjes állattartás rejtelmeibe (54-58.sz. fotó), mely a táj ökológiai viszonyait nagyban befolyásolta.









Felejthetetlen két napot töltöttünk a Kiskunsági Nemzeti Parkban, rácsodálkoztunk a táj szépségére, a növény- és állatvilág változatosságára, valamint teljesült a legfőbb célunk, a szemléletformálás. Közelebb került a szívünkhöz a fátlan területek rendkívüli biodiverzitására
A teremtésvédelem és fenntarthatóság jegyében az egész kirándulás alatt (a buszon, a szálláson, a túrákon) összegyűjtöttük a visszaváltható palackokat, üvegeket és visszaváltás után az első fakultációs órán elfogyasztottuk a kapott pénzből vásárolt finomságokat. Köszönjük a pályázat adta lehetőséget!