ILYEN VAGYOK! – ILYEN MARADOK?

„Ilyen vagyok”

„Ilyen vagyok, és kész.”  „Engem így kell elfogadni.” „Nem tudok változni.” „Nekem senki sem tud segíteni.” Gyakorta elhangzó mondatok, melyektől pszichológusként kiráz a hideg. De nem csak pszichológusként, hanem egyszerű, halandó emberként is. Mert ezek a mondatok lezárnak, bezárnak. Börtönt jelentenek. Megrekedést. A fejlődés, a megújulás akadályát.

Pedig valójában erről szól az élet. A változásról, a növekedésről. Kívül és belül, a látható és láthatatlan világban egyaránt. Így lesz a csecsemőből felnőtt, az aprócska magból gyönyörű fa, a virágból termés, a hernyóból szépséges pillangó.

Ami nem, vagy nehezen változtatható, és ami igen

Valóban vannak olyan adottságaink, képességeink, szokásaink, melyeken – különböző okok miatt – nem áll módunkban változtatni, vagy éppen nem tartjuk szükségesnek, hiszen azokkal sem önmagunknak, sem a körülöttünk lévőknek nem ártunk.

Más a helyzet azonban azokkal a személyiségjegyeinkkel, magatartásformáinkkal, amikkel magunk vagy a környezetünk számára szenvedést okozunk, amik nem építenek, hanem rombolnak. Ezek esetében felelőtlenség kijelenteni azt, hogy „én úgysem tudok megváltozni.” Mégis sok ember szájából hallottam már elhangzani ezt a mondatot.

Miért?

Hogy miért? Erre többféle válasz is létezik. Számos ok állhat a háttérben, melyeket többnyire be sem vallanak maguknak az érintettek. Ilyen lehet a felületes vagy tévútra jutott önismeret, a belátásra való képesség vagy a körültekintés hiánya, az énközpontú gondolkodásmód, vagy egyszerűen csak a kényelemszeretet. Igen, jól hallottátok: kényelem. Mert sokkal könnyebb ácsorogni egy trágyával teli gödörben, ami igaz, hogy büdös, és talán már kicsit marja is a bőrünket, de legalább ott meleg van, nem kell megmozdulni, és közben akár nézhetjük a falra szerelt plazma tévében a kedvenc sorozatunkat, ami ráadásul még el is tereli a figyelmünket arról, hogy valójában minek a közepén álldogálunk.

Ez néha olyan jól sikerül, hogy észre sem vesszük. Talán vannak esetek, amikor eszünkbe jut, hogy ki kellene mászni, na de az olyan macerás. Megkeresni a gödör szélét, felkapaszkodni, netán ehhez még segítséget is kérni. Megkockáztatni, hogy odakint esetleg egy kicsit fázni fogunk. Elmenni a fürdőszobába.

Tisztára mosakodni, és végül új ruhába felöltözni. És a legfontosabbat kihagytam: a gödörből kimászva meglátni a tükörben, hogy milyen „sárosak”, koszosak vagyunk. Vállalni ezt magunk és mások előtt. Talán ez a legnehezebb.

A megoldás:

Azt mondják, amíg te nem akarod a változást, addig nem lehet segíteni rajtad. Addig magadon sem tudsz segíteni. „Nem tudok változni.” – mondod. Szerintem inkább NEM AKARSZ. Pedig hidd el, lehetséges.

 Nehéz lesz? Igen! Sokáig tart? Talán. Fájdalmas lesz? Lehet. És megéri? Határozottan IGEN!

Kristóf Adrienn

Hasonló bejegyzések

Legfrissebb bejegyzések

Szalézi Gála 2025

2025. január 24-én került sor az év egyik legnagyobb rendezvényére, a Szalézi Gálára. Méltó zárása volt ez a Szalézi-hétnek, ahol Szalézi Szent Ferencre és Don Bosco Szent Jánosra emlékeztünk.

Tovább »