A megérkezés
Egy novemberi hajnalon, néhány órás buszos utazás után érkeztünk meg a történelmi helyszínre Kiss István tanár úr vezetésével.
Az Auschwitz- Birkenau koncentrációs tábor látogatása egy olyan élményt nyújtott, amely szavakkal leírhatatlan. Egyszerre éreztem döbbenetet, gyászt, tiszteletet és ijedtséget az ott töltött idő alatt.
A tábor híres kapujához egy rövid út vezetett, ahol egy hangszórón hallhattuk a halottak neveinek véget nem érő felsorolását.
A kapuhoz érve már tudtam, hogy egy nehéz, de egyben különleges látogatás veszi kezdetét.
"Arbeit macht frei"
Az „Arbeit Macht Frei” felirat alatt áthaladva szinte kézzel fogható volt a hely borzalmas múltja.
Az ismeretlenbe lépve egyre inkább elhatalmasodott rajtam a félelem, tudva, hogy az itt átélt szörnyűségek csak most kezdenek kibontakozni előttem.
A téglából épült blokkok belsejében létrehozott kiállítások sokkoló képed adtak a tábor működéséről. A vitrinekben kiállított személyes tárgyak: bőröndök, cipők, szemüvegek, ruhák és még a levágott hajak is emlékeztettek arra, hogy az ide érkezők nem sejtették, mi vár rájuk.
Ezeknek a látványa gyomorforgató érzést keltett, amely az út során egyre csak fokozódott.
Magyarul
A tábor egyik blokkjában megtekinthettük az itt raboskodó emberek egy részéről készült képeket, amelyeken a nevük, a foglalkozásuk, a táborba érkezésük ideje és a haláluk dátuma volt olvasható.
A haláltáborban volt egy kialakított magyar blokk is, ahová csak bizonyos létszámban engedték a megtekintést. A helyiségben különféle képeket láthattunk a magyar foglyokról és személyes tárgyaikról.
A múlt hibái
Mindezek után mentünk át Birkenauba, ahol egy rövidebb látogatást tettünk.
Összességében az egész kirándulás nem csupán a történelmi helyszín megismeréséről szólt, hanem egy mélyebb emberi tapasztalatról.
Ez az út még jobban rádöbbentett arra, hogy mennyi kegyetlenség történt eddig a történelem során, és hogy az emberiség nem tanult a múltban elkövetett hibáiból.
Pataki Evelin, 12.b osztályos tanuló
Nyitókép:
Fotók:
Kiss István, Gulyás Gergely