2022. december 8-án iskolánk 12 tanulója és 4 tanára vett részt Budapesten a Világ Igaza díj átadásán. A díjat Kiss Mihály atya, az óbudai szalézi rendház egykori igazgatója kapta…
Világ Igaza
A jeruzsálemi Yad Vashem Intézet az izraeli parlament 1953-as törvénye alapján adományozza a „Világ Igaza” kitüntetést, amelyet azoknak a nem zsidó személyeknek adományoznak, akik zsidó életeket mentettek a vészkorszak idején.
Három szalézi atya részesült ebben a jeles kitüntetésben: Ádám László, Antal János és Kiss Mihály. Mivel élő rokonait nem sikerült fölkutatni, Kiss Mihály posztumusz kitüntetését a jeruzsálemi intézetben őrizték mostanáig. December 8-án a Szalézi Társaság nevében Andrásfalvy János tartományfőnök vehette át az elismerést.
A meghívottak Ábrahám Béla atya előadásából ismerhették meg a kitüntetett életútját.
Ki volt Kiss Mihály?
„Ki volt Kiss Mihály? A keresztény szeretet, az igazi katolikus-keresztény szellem megtestesítője volt. Az embertelen üldözések idején pártfogásába vett minden üldözöttet, saját élete kockáztatásával síkra szállt azért, amit ő igazságnak érzett a diadalát ülő igazságtalanság orgiáiban. Ha mindenki úgy gondolkodott volna, mint ő, akkor most állnának még Budapest hídjai, és sokkal-sokkal kevesebb gyász volna a szívekben, ebben a városban, ebben az országban…”
Budapest, 1947. március 20. (Herke Józsefné visszaemlékezése)
A díj átadása
Az előadások után Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes, majd Jákov Hadasz-Handelszman, Izrael nagykövetének ünnepi beszéde hangzott el. Ezt követően került sor a posztumusz díj átadására. A közös kézfogás az elismerést, a köszönetet és a hálát jelképezte; egyben kifejezése volt annak a felelősségvállalásnak is, melyet a kivételes erkölcsi helytállást tanúsító szaléziak hagyatékának gondozása jelent.
A Dohány utcai zsinagógában
A Világ Igaza díj ünnepélyes átadását követően nem ért véget a programunk. A Dohány utcai zsinagóga és a budapesti magyar zsidóközösség történelmével ismerkedtünk. Tárlatvezetőnk segítségével egy több évezredes, gazdag kulturális örökségnek és hagyománykörének izgalmas részleteibe pillanthattunk be. Azonban Európa legnagyobb zsinagógájának történelme tragikus fejezeteket is tartalmaz. Ezt tapasztalhattuk meg a budapesti gettó hétköznapjait megörökítő kiállításon.
Fotó: D. Zs.
Forrás: Óbudai Múltidéző. P. Kiss Mihály SDB 1944-45-ben írt naplója és más visszaemlékezések
https://szalezigimi.hu/wp-content/uploads/2022/12/Kiss-Mihaly-SDB-posztumusz-Jad-Vasem.pdf