„Isten Igéje belépett az életembe”

"Nem mi vagyunk azok, akik magunkat papokká tettük, hanem Isten, aki meghívott és felszentelt."

Kovács Sándor atya a szombathelyi kollégiumban ismerkedett meg a szaléziakkal.

Mielőtt jelentkezett volna a szalézi rendbe, Szombathelyen széles körben igyekezett terjeszteni és tanítani a magyar néptáncművészetet, emellett sokszor önkéntes népművelő tevékenységet is végzett, amiért a városban közismertté és népszerűvé vált. A szombathelyi szalézi oratóriumban gitározott, énekkart vezetett, a képzések és programok szervezésének és lebonyolításának motorja volt.

2012-ben másodikként kapta meg a Savio Domonkos-díjat.

2012-ben lett szalézi jelölt, jelöltidejét a rendházban töltötte. 2013-ban kezdte meg a noviciátust a Róma melletti Genzanóban. Első szerzetesi fogadalmát itt tette le 2014. szeptember 8-án. Filozófiai tanulmányait a Pápai Szalézi Egyetemen (UPS) végezte a római Szent Tarzíciusz Szalézi Intézet közösségének tagjaként.

Sándor atya 2022 szeptemberétől a Szalézi Szent Ferenc Gimnáziumban építi a szalézi közösséget.

A Szent Kvirin-templomban

Július első hétvégéjén, Szombathelyen, a Szent Kvirin-templomban Székely János megyéspüspök szentelte pappá Kovács Sándor és Ilodigwe Emmánuel Chekwube szalézi diakónusokat.

A templom színültig telt a helyi hívekkel, valamint Sándor atya és Emmánuel atya közösségének tagjaival, rokonokkal, barátokkal, a magyarországi szaléziakkal és nigériai ismerősökkel.  Az ünnepi pillanatoknak részese volt tantestületünk több tanára és diákja is.

A szertartás rendje

Az egyház valamely testületébe való befogadás ordinatiónak nevezett szertartással, vallási és liturgikus cselekménnyel történik, ami fölszentelés, áldás vagy szentség lehet. Az egyházi rend szentségének lényegi szertartása abban áll, hogy a püspök ráteszi kezét a szentelendő fejére, és a megfelelő szentelő imádsággal kéri Istentől a Szentlélek kiárasztását és a különös kegyelmi ajándékokat ahhoz a szolgálathoz, amelyre a jelöltet szenteli.

Itt is vannak kiegészítő elemek. A bevezető szertartások – a szentelendő bemutatása és kiválasztása, a püspök beszéde, a szentelendő megkérdezése, a mindenszentek litániája – készítik elő az ünnepélyes fölszentelést. A fölszentelést követő szertartások szimbolikus módon fejezik ki és zárják le a végbement misztériumot: a papot szent krizmával kenik meg, ami a szolgálatukat termékennyé tevő Szentlélekkel való fölkenés jele. A papnak átadják a paténát (tányér) és a kelyhet a szent nép áldozatának jeleként, melyeket Istennek kell bemutatnia.

„Legyetek Krisztus szeretetének jele a világban!”

A szertartás elején Andrásfalvy János tartományfőnök üdvözölte a püspök atyát, és különleges égi ajándéknak nevezte, hogy két szalézi is részesülhet az egyházi rend szentségében, amelyre utoljára tíz éve volt példa.

A szentelendőkről szólva rámutatott, hogy válaszolva Don Bosco hívására, magának Istennek mondtak igent.

A szertartás Székely János megyéspüspök szentbeszédével folytatódott. Püspök atya az alábbi gondolatok mentén fogalmazta meg útmutatást adó üzenetét a két szalézi testvérnek:

„A ti arcotok a mai napon ragyog, mert ti igent mondtatok. Azt kívánom, hogy éljetek ebben az igenben, maradjatok meg benne! Isten a jókedvű adakozót szereti, aki örömmel adja az életét, nem vonogatja vissza, soha nem bánja meg.”

„Szeretetre születtünk. Arra születtünk, hogy az életet ajándékká tegyük. Legyetek Krisztus szeretetének, közelségének a jele!”

„Segítsétek híveiteket a Mennyei Atyához!”

„Krisztus számít rátok, legyetek az ő világossága!”

Ezt követően a felszentelés magasztos pillanatai következtek. A püspöki kézrátétel, felszentelő ima, a paptársak kézrátétele, a közösségbe befogadás gesztusa, majd a papi liturgikus viselet felöltése; kézmosás, a liturgikus adományok átadása és az atyák békecsókja.

" Íme, az Isten Báránya"

A szentmise az eucharisztia liturgiájával folytatódott. Az újonnan felszentelt papok első alkalommal mutatták be a legszentebb áldozatot a szentelő püspökkel és paptestvéreikkel együtt. Különösen nagy öröm volt a Kazincbarcikáról érkezett híveknek, hogy többen Sándor atya által részesültek a szentáldoztatásban.

Családi album

A papszentelő szentmise újmisés áldással, majd a liturgikus rend szerinti kivonulással zárult. A templom előtt csoportképek készültek, amit a végeláthatatlan gratulációk sora követett. Ki-ki átölelhette szeretteit, immár a hivatalos szertartás kötelmein kívül.

A szentmise után a Boldog Brenner János Általános Iskola, Gimnázium és Kollégium épületében terített asztal várta a helyieket és a messziről érkezetteket, hogy közös ebéddel és beszélgetéssel zárják a napot.

Öröm és szeretet vett körül bennünket ezen a szakrális ünnepen, mely nemcsak Sándor atya életének vált meghatározó pillanatává, hanem az egész Szalézi Családnak és minden zarándoknak, aki részese lehetett ennek a lélekemelő napnak.

Isten áldása kísérje Sándor atyát szent küldetésében!

Fotó, videó és szöveg szerkesztése: Deme Zsolt

Felhasznált források: 
www.liturgia.hu
www.szaleziak.hu
POLARIS Szalézi Podcast

Hasonló bejegyzések

Legfrissebb bejegyzések

Melyiket válasszam?

A pályaorientációs nap izgalmas és informatív programot kínált a végzős diákoknak, segítve őket a továbbtanulási lehetőségek feltérképezésében.

Tovább »