Andrássy út 60.
Április 10-én és 11-én a gimnázium 12. osztályos tanulói lehetőséget kaptak arra, hogy Budapestre utazzanak, és feltárják a XX. századi diktatúrák működését és Sándor István mártírszerzetes tragikus élettörténetét.
Az első út a Terror Háza Múzeumba vezetett. Itt a fiatalok az 1944 és 1990 közötti korszakkal, a nyilasok, majd kommunisták kegyetlen bánásmódjával ismerkedhettek meg. A kiállítás egyszerre meghatónak, sokkolónak, illetve megrázónak is tekinthető. Leginkább viszont felhívta a figyelmet arra, hogy milyen hálásak lehetünk a mai szabadságunkért.
Clarisseum
A második megálló a Clarisseum volt, amely Boldog Sándor István ereklyéinek szolgál otthonául. Itt a gyülekezet egyik tagja, egy kedves helyi idős hölgy mesélt Don Boscóról, valamint Sándor István életéről. Itt élt és dolgozott az 1953-ban kivégzett szalézi testvér, vértanú, akit 2013-ban avattak boldoggá. A szerzetest embertelen körülmények között tartották fogva és ő mégis végsőkig kiállt a ifjú nemzedék mellett. Ereklyéit 2022. június 4-én helyezték el a Clarisseum templomában.
301-es parcella
Ezután meglátogattuk a rákoskeresztúri új köztemetőt. A látogatóközpontban két filmet is láthattunk; az egyik Sándor István életét, míg a másik a sírjának feltárását, és újratemetését tartalmazta.
Ez az utazás az érettségi előtt nagyon hasznos tapasztalatokat adott az akkori rendszerről, és testközelből is megismerkedhettünk olyan forrásokkal, amelyek a könyvekből nem derülnek ki.
Toma Ádám 12/d osztályos tanuló
Fotó: Deme Zsolt, Kiss István